10. skautský oddíl Jindřichův Hradec

Skaut – český skauting ABS

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Co je to skauting

Co je to Skauting

Tisk PDF

Dle definice je Skauting (z angl. scout – zvěd, průzkumník, pozorovatel) mezinárodní hnutí, jehož cílem je výchova a sebevýchova lidí všech věkových kategorií. Posláním hnutí je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností. Cílem je připravenost jedince plnit povinnosti k Bohu, bližním, sobě samým (3 základní principy), vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.

Skauting vznikl v roce 1907 v Anglii na základě myšlenek Roberta Badena Powella, významného britského generála. Ten se za války v Indii věnoval práci s místními chlapci a využíval je také jako kurýrní a poštovní službu a za účelem průzkumu. Hnutí se postupně šířilo do dalších států a bylo také ovlivňováno dalšími osobnostmi (např. E. T. Seaton ve Spojených státech). Ernest Thomson Seaton se věnoval od roku 1902 woodcrafterskému hnutí v Americe. Woodcraft - Lesní moudrost je hnutí, které se inspiruje indiánským životem. V roce 1905 se setkal osobně s Baden Powellem, a ten si z jeho knihy Birch bark roll (Svitek březové kůry) vypůjčil to, co se mu zamlouvalo a použil tyto myšlenky ve své knize Scouting for Boys (Skauting pro chlapce).

Po prázdninách 1911 sestavil Antonín Benjamin Svojsík první skautský oddíl na území České republiky. Tímto fakticky vzniká skauting v Čechách. A. B. Svojsík se radil s významnými odborníky a získal pro spolupráci další známé osobnosti, např. profesory Čádu, Drtinu, Masaryka, Kramáře a další. A. B. Svojsík přeložil v roce 1912 knihu Scouting for Boys do češtiny a dal jí název Skauting pro chlapce. Později vydává knihu Základy Junáctví, dílo, kde po vzoru Baden-Powellova Scouting for Boys předkládá svoji představu o českém skautingu. Na rozdíl od Baden-Powella se však Svojsík nespoléhal pouze na vlastní síly, nýbrž přizval na pomoc odborníky (bylo jich třicet) z příslušných oblastí, takže kniha je vlastně sborníkem článků týkajících se nejrůznějších aspektů skautingu, a to z teoretické i praktické stránky. V roce 1912 o prázdninách vedl Svojsík první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice (u Humpolce na Vysočině). Tábor měl 13 účastníků, mezi nimi např. Jiří Wolker, Rudolf Plajner, prof. MUDr. J. Charvát. Svojsík vylíčil obraz tohoto tábora v brožurce Den v táboře Junáků. Známý je také Skautský deník Jiřího Wolkera, kde básník popisuje své zážitky z tábora na stejném místě z roku 1916.

U nás byl Skauting zakázán třikrát. Poprvé v roce 1940 fašisty. Roku 1945 po II. světové válce byl obnoven, jeho činnost byla bohužel po 3 letech znovu zakázána, tentokrát komunisty! V roce 1968 byl znovu obnoven, aby byl roku 1970 opět rozpuštěn tentokrát již potřetí a znovu komunisty. Roku 1989 byl Junák potřetí obnoven a ve své činnosti pokračuje dodnes. Bůh mu dej dlouhé trvání.

Dnes skauting existuje prakticky ve všech státech světa (214 států), je pouze několik výjimek – vesměs totalitních států (Afghánistán, Andorra, Čína, Kuba, Severní Korea, Laos a Barma). Celkem má téměř 40 milionů členů.

Z hlediska organizačního je hnutí členěno na několik částí:

  • Chlapecký skauting – WOSM (World Organization of The Scout Movement), který sdružuje asi 16 milionů skautů ze 168 států a teritorií
  • Dívčí skauting – WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts), který sdružuje asi 9 milionů skautek ze 136 států světa
  • Skauting pro dospělé – ISGF (The International Scout and Guide Fellowship), který sdružuje dospělé skauty ze 40 států světa

Toto jsou největší mezinárodní organizace sdružující skauty. Náš oddíl je součástí mezinárodní organizace WFIS, která sdružuje nezávislé skauty z celého světa. WFIS (World Federation of Independent Scouts) - Světová Federace nezávislých skautů sdružuje skautské nezávislé organizace po celém světě. V Evropě jsou to skautské organizace z České republiky (Skaut - Český skauting ABS, Svaz skautů a Skautek), Ukrajiny, Belgie, Německa, Irska, Dánska, Itálie, Kosova, Španělska, Švýcarska a Velké Británie.

 

Akce

There are no events at this time

Vzkazník

[16.01] Želvák: Super :)
[16.01] Želvák: Super! :)
[ 7.01] Joel: Fotky z Betlémského světla jsou k nalezení v galerii Skautské akce ;)
[ 4.10] Satry: Tak jsem si ted prohlidl fotky z tabora a jsou bombasticky. Zavzpominal jsem si a hned bych si dal tabor znovu. Ty hvezdny oblohy jsou opravdu tak pekny jak na fotkach. Diky kluci. S.
[31.08] Joel: Fotky z letního tábora jsou v galerii ;)
[ 6.07] Satry: Těším se na tábor. Už v sobotu začínáme.
[ 2.01] Joel: @Clon : Nějaké informace určitě budou v našich stanovách, ne? Datumy tam přímo nejsou, ale je to asi nejvíce věrohodné :)
[ 2.01] Clon: Nevědl by tu někdo o nějakých nezávislých netriviálních věrohodných zdrojích pro článek na wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/SKAUT_–_český_skauting_ABSů
[ 1.01] Ferda: Joeli, moc krásný fotky z Betlémského i Santaklání!
[26.12] Joel: Fotky z betlémského světla a Santaklání jsou v galeriích ;)
[21.12] Joel: Fotky z besídky jsou v galerii :)
[26.10] Joel: Fotky z drakiády jsou v galerii Skautské akce ;)
[17.10] Joel: Díky za zprávu, opraveno :)
[17.10] Tom: Zdar všem v Jindřichově Hradci, děkuji ještě jednou za skvělé Setkání družin. Při procházení Vašeho webu jsem si všiml, že máte u letošní Ivančeny (2016) napsáno "Ivančena 2015", tak jen pro upřesnění... Mějte se hezky, zdraví Tom, Lesní Moudrost Brno
[15.10] Joel: V galerii Skautské akce najdete fotky ze setkání družin v JH :) Jenom připomínám, že je třeba nechat načíst celou stránku ;)
[ 7.10] Joel: Fotky z poslední výpravy do obory nahrány v albech najdete také starší fotky, hlavně z minulého roku.
[28.08] Joel: Ještě jedna připomínka :D Bočenda upravil galerii, takže fotky se zobrazují trochu větší a v novějším prohlížeči fotek, ale je třeba počkat až se načte celá stránka, aby se ten prohlížeč zobrazil ;)
[28.08] Joel: Poslušně hlásím že Bočenda problém vyřešil(díky!) a fotky jsou k prohlédnutí v galerii! :)
[24.08] Joel: Ahoj, tak fotky z tábora sou již na stránce, jenom se kvůli technické komplikaci ještě správně nezobrazují, problém by se měl brzo vyřešit ;)
[16.06] Anonymka: Ahojte. Je možné aby mi někdo dal adresu Vašeho tábora?
[ 8.05] Klíšťák: Nazdar Sekáči. Napiš mi na e-mail milos.heger@email.cz a domluvíme se. Takto veřejně ho na web nemohu připnout.
[25.04] Sekáč: Zdar bratři, sháním kontakt na Draka tak jestli mi někdo napíše jak se jmenuje budu moc rád. Děkuji
[16.08] Míra: Další fotky z tábora: https://www.flickr.com/photos/128077439@N08/albums/72157656934361349
[11.08] Joel: V galerii jsou fotky z tábora ;)
[21.04] Klišťák: V akcích doplněny informace o výpravě na Ivančenu 2015
[11.02] Satry: V sobotu 14.2. výprava do Horní Pěny.
[15.10] Satry: V sobotu je Drakyáda. Více v akcích. Další výprava bude v sobotu 15.11.
[ 2.09] Joel: Zdravím, jenom bych chtěl poznamenat, že v galerii jsou fotky z tábora :)
[20.08] Satry: Ahoj, na všechny se těšíme na první schůzce roku v pátek 5. září od 16 hodin v klubovně
[10.06] Satry: informace o výpravě viz výše

Počet návštěv


Dnes:0
Včera:414
Tento měsíc:13171
Tento rok:22346

  Nové fotografie